Persian   |   English                           صفحه نخست    |    تماس با ما   |    درباره ما  
چاپ پوستر      

چاپ انواع پوستر


 

پوستر یک ورق چاپی است که عموماً بر روی دیوار یا تابلوی اعلانات نصب می‌شود، ماموریتی برای تبلیغات یا اطلاع‌رسانی به قشر گسترده ای از مخاطبین دارد، آگاهی می ‌دهد و مطلبی را می ‌رساند.

پوستر به صورت یکرو چاپ می شود و معمولاً به طور عمودی طراحی و نصب می گردد.

شیوه طراحی پوستر در رساندن مفهوم به مخاطب بسیار حائز اهمیت است. پیش از طراحی پوستر باید در نظر گرفت که هدف از طراحی، چاپ و نصب این پوستر چیست.

 

کارکرد پوستر ها به چند دست زیر تقسیم می شود:

1- پوستر با موضوع «اقتصاد و تجارت» مانند پوستر برای فعالیت تجاری مثل موسسات آموزشی، تولید کنندگان عطر، ساعت، پوشاک و غیره، فروش فوق العاده محصولات یک شرکت و ...

2- پوستر جهت «اطلاع رسانی و تبلیغات» مانند پوستر برای کمک به مردم محروم و زلزله زده، پوستر انتخاباتی، پوستر فیلم های سینمایی و ...

3- پوستر با عناوین «آموزشی و تربیتی» مانند پوستر آموزش های بهداشت و سلامتی، پوستر آموزه های معارفی و اخلاقی و آیات و روایات، پوستر آموزش فرهنگ شهروندی، پوستر امر به معروف و نهی از منکر و ...

4- پوستر با عناوین «شناختی» مثل پوستر بازیکنان و تیم های ورزشی، پوستر میراث فرهنگی و مناظر طبیعی، پوستر شهرهای دیدنی، پوستر مشاهیر بزرگ ملی و مذهبی و ...

5- پوستر با عنوان «فراخوان و یا دعوت به بازدید» مانند فراخوان و یا دعوت به سمینارها و همایش ها، بازدید از نمایشگاه ها و ...

6- پوستر با موضوع «مناسبتی» با هدف بیان تبریک و تسلیت برای مناسبت های ملی و مذهبی، مثل پوستر گرامیداشت دهه فجر، یا تبریک میلاد امام زمان.

در چاپ پوستر های تجاری یا تبلیغاتی می توان از سایر کارکرهای دیگر پوستر مانند تصویر آثار باستانی و یا حتی تقویم سال، در کنار پیام تبلیغاتی مد نظر خود استفاده کرد، تا بدینوسیله جلب نظر بیشتری در مخاطب ایجاد کنیم.

محدودیتی در ابعاد چاپ پوستر به نظر نمی رسد. علی الخصوص که در دهه های اخیر ماشین آلاتی برای چاپ پوستر در ابعاد بسیار بزرگ (Large Format) طراحی و تولید شده و همه روزه در محیط پیرامونی خود شاهد این گونه از پوستر ها با نام مصطلح «بنر» هستیم. این پوستر ها معمولا در تعداد کمی چاپ و نصب می گردند.

اما در حوزه فعالیت چاپ مهراد که همان چاپ افست می باشد، این ابعاد محدود شده و با توجه به ماشین آلات چاپ افست، حداکثر تا ابعاد 70 × 100 سانتیمتر مقدور می باشد. البته پوستر های چاپ افست که اغلب در تیراژ های بالا و در حالت های چاپ تک رنگ، دو رنگ، یا چهار رنگ چاپ می شوند، با توجه به محل نصبشان، نیازی نیست که حتی بزرگتر از 70 × 50 سانتیمتر باشد.

نکته مهم دیگر صرفه اقتصادی در چاپ پوستر در تعداد بالاست، که برای این کار پوسترها معمولاً در چند سایز استاندارد که کمترین دورریز کاغذ را دارد، چاپ می شوند.

چاپ مهراد به منظور تقسیم بندی محصولات چاپی خود و به تبع آن تهیه لیست قیمت منظم و کامل، تعرفه جامعی برای پوستر در 6 گروه طبقه بندی شده ی A4 یا B4 یا A3 یا B3 یا A2 یا B2 یا 48×23 و یا 68× 31 ارائه نموده است.

البته محدودیتی در چاپ پوستر در سایر ابعاد به دلخواه سفارش دهنده وجود ندارد.

 

لینک های مرتبط:

دستور العمل طراحی ویژه چاپ افست 

پرداخت الکترونیک