Persian   |   English                           صفحه نخست    |    تماس با ما   |    درباره ما  
سوالات متداول چاپ سربرگ      

بنام خدا

« سوالات متداول چاپ سربرگ » 

ردیف

پرسش

پاسخ

1

چه نکاتی را در طراحی سربرگ رعایت کنیم تا در چاپ دچار مشکل نشویم؟

جداً توصیه می کنیم برای این که سربرگ شما در چاپ، دچار افت کیفیت و مشکلی نشود، حتماً دستورالعمل طراحی را بدقت مطالعه نموده و نکات آن را در طرح خود بکار بندید. در اینجا نیز به اختصار به چند نکته اشاره می کنیم:

1- Resolution فایل شما باید 300 پیکسل بر اینچ و مُد آن CMYK باشد.

2- ابعاد سربرگ باید متناسب با ابعاد متعارف چاپ در نظر گرفته شود. (مثال: ابعاد سربرگ A4 می شود 28.8 × 21) ابعاد دقیق را در جدول مندرج در دستورالعمل طراحی ملاحظه نمایید.

3- سربرگ باید در برگیرنده عناصر مهمی چون آرم و نشان، نام و زمینه فعالیت، محل درج تاریخ، شماره و پیوست، و نهایتاً آدرس و تلفن باشد. (در صورتی که یادداشت است شماره و پیوست حذف شده و کلمه یادداشت به طرح اضافه گردد.)

4- پیش از طراحی تصمیم بگیرید که سربرگ شما عمودی یا افقی است و محل چسب آن از کدام طرف خواهد بود.

5- برای چاپ سربرگ دو رنگ در طراحی باید فقط از 2 کانال رنگی استفاده شود. و رنگ دلخواه را به هنگام سفارش به چاپ مهراد اعلام نمایید.

6- برای چاپ سربرگ تک رنگ، به هیچ وجه از رنگ های ملایم مانند زرد لیمویی، زرد کاترپیلاری، سبز سدری، صورتی روشن، آبی فیروزه ای روشن و غیره استفاده نکنید.

7- قرار دادن ترام آرم در زمینه اصلی سربرگ کار بسیار اشتباهی است، چون در صورت گرفتن کپی از نامه، یا ارسال آن به وسیله فکس، متن موجود در آن کاملاً ناخوانا خواهد شد.

8- قراردادن هر نوع کادر در حاشیه سربرگ ممکن است طرح جذابی را در رایانه به شما نمایش دهد، ولی به دلیل وجود محدودیت های چاپ و برش و عدم امکان رعایت تقارن دقیق از طرفین کاغذ، از زیبایی سربرگ شما پس از چاپ به شدت کاسته خواهد شد.

**در نظر داشته باشید که همیشه یک چاپ خوب تابعی از طراحی خوب است. پس نکات فوق را به دقت در طراحی خود در نظر بگیرید.

آیا استاندارد خاصی برای طراحی سربرگ، و نحوه نگارش نامه اداری وجود دارد؟

بله، سازمان ملی استاندارد برای ادارات دولتی یک استاندارد مشخص تحت شماره 379 تهیه و تدوین نموده که شما می توانید آن را از اینجا دانلود نمایید.

آیا توصیه دیگری از نظر اصول مدیریتی برای تهیه سربرگ و متن نامه وجود دارد؟

در این زمینه توصیه هایی به صورت فایل صوتی توسط دکتر کامران صحت تهیه شده که می توانید از طریق لینک های زیر به آن گوش کنید:

بخش اول ، بخش دوم ، بخش سوم ، بخش چهارم ، بخش پنجم

4

طرح های خود را در قالب چه نوع فایلی ذخیره نموده و ارسال کنیم؟

همه فایل های ارسالی باید در قالب فایل jpg ذخیره و ارسال شود.

5

ابعاد فایل خود را چگونه تنظیم کنیم؟

 ابعاد فایل طرح سربرگ باید بر اساس ابعاد مندرج در دستورالعمل طراحی بر اساس ابعاد متعارف چاپ تنظیم شود.

6

چطور سفارش دهیم؟

از قسمت ثبت سفارش، گزینه سایر سفارشات را انتخاب نموده و فرم باز شده را تکمیل نمایید. برای اطلاع بیشتر از نحوه سفارش، راهنمای ثبت سفارش را مطالعه کنید.

7

چطور از وضعیت سفارش خود مطلع شویم؟

از قسمت گزارش سفارشات، می توانید وضعیت سفارش خود را مشاهده و پیگیری نمایید. برای اطلاع بیشتر می توانید با تلفن هایی که در قسمت تماس با مهراد آمده تماس حاصل نمایید.

8

می خواهیم سربرگی چاپ کنیم که تعدادی از لبه های آن گرد باشد؟

این کار با پرداخت هزینه جداگانه امکان پذیر است.

9

تفاوت بین طرح کتان و کتان اصل در چیست؟

منظور از طرح کتان، کاغذ تحریری است که توسط دستگاه امباس (آج زن) تحت فشار غلتک، (بعد از چاپ) طرح زده می شود. ولی کاغذ یا مقوای کتان اصل، کاغذ یا مقوایی است که از ابتدا و در کارخانه به صورت بافتدار یا طرح دار تولید می شود. طبیعی است که کیفیت چاپ و صحافی و غیره با کاغذ یا مقوای کتان اصل به مراتب بیشتر از کاغذ یا مقوای طرح کتان می باشد.

10

می خواهیم سربرگی چاپ کنیم که پشت آن هم چاپ داشته باشد؟

این کار نیز با ارسال طرح جداگانه برای پشت سربرگ، و با پرداخت هزینه زینک و چاپ مازاد انجام خواهد پذیرفت.

11

می خواهیم سربرگ خود را به صورت تک رنگ چاپ کنیم؟

ابتدا طرح خود را با مُد CMYK ولی فقط با استفاده از یک کانال رنگی طراحی کنید. (برای توضیحات بیشتر به دستورالعمل طراحی رجوع کنید) سپس از جدول رنگ مهراد، کد رنگ مدّ نظر خود را انتخاب نموده و در فرم سفارش اعلام کنید تا در چاپ به جای رنگ موجود در طرح شما، رنگ اعلام شده چاپ شود.
دقت داشته باشید که برای چاپ روی کاغذ تحریر از جدول رنگ تحریر و برای چاپ روی کاغذ گلاسه از جدول رنگ گلاسه، رنگ خود را انتخاب نمایید.
برای دریافت «جدول رنگ» با چاپ مهراد تماس حاصل نمایید.

12

می خواهیم سربرگ خود را به صورت دو رنگ چاپ کنیم؟

ابتدا طرح خود را با مُد CMYK ولی فقط با استفاده از دو کانال رنگی طراحی کنید. (برای توضیحات بیشتر به دستورالعمل طراحی رجوع کنید) سپس از جدول رنگ مهراد، کد رنگ های مدّ نظر خود را انتخاب نموده و در فرم سفارش اعلام کنید که به جای هر کانال رنگی از کدام یک از رنگ ها استفاده شود، تا در چاپ به جای رنگ موجود در طرح شما، رنگ های اعلام شده چاپ شود.
دقت داشته باشید که برای چاپ روی کاغذ تحریر از جدول رنگ تحریر و برای چاپ روی کاغذ گلاسه از جدول رنگ گلاسه، رنگ خود را انتخاب نمایید.
برای دریافت «جدول رنگ» با چاپ مهراد تماس حاصل نمایید.

13

آیا رنگ سربرگ چاپ شده (تک رنگ یا دورنگ) دقیقاً با کد تعیین شده در جدول رنگ یکی خواهد بود؟

خیر، چون کد های رنگی (جدول رنگ) به صورت چهاررنگ چاپ شده، ولی در زمان چاپ، رنگ مدّ نظر شما باید با ترکیب مرکب های رنگ های اصلی ساخته شود که طبیعتاً احتمال مقداری تفاوت نسبت به کد اعلام شده وجود دارد. ولی نهایتاً نزدیکترین رنگ ممکن ساخته شده و در چاپ استفاده خواهد شد.

14

می خواهیم سربرگ خود را مجددا چاپ کنیم، آیا رنگ آن دقیقاً مشابه رنگ چاپ قبل خواهد شد؟

خیر، بدلیل این به غیر از درصد رنگ تعیین شده توسط طراح در فایل طرح، پارامتر های متعددی از جمله نوع یا مارک کاغذ و مرکب مصرفی، نحوه ساخت مرکب در رنگ های ساختنی، میزان تنظیم شیر مرکب و شیر فشار دستگاه چاپ و سایر موارد، در کیفیت و رنگ چاپ افست موثر می باشد که طبیعتاً در هر نوبت چاپ نسبت به نوبت قبل متغیر و متفاوت خواهد بود.

15

می خواهیم همزمان هم سربرگ A4 و هم تعدادی سربرگ A5 سفارش دهیم؟

این کار به شرط آن که اولاً سفارش هر دو همزمان باشد و ثانیاً نوع کاغذ و تعداد رنگ چاپ یکسان باشد امکان پذیر است و قیمت آن نیز در تعرفه سربرگ محاسبه شده. نکته قابل توجه این که در صورتی که بخواهیم از سری سایز A چند تا را همزمان سفارش دهیم، باید مجموع ابعاد A4 یا A3 باشد.

مثال 1 : 1000 عدد A4  و  2000 عدد A5

مثال 2 : 1000 عدد A4  و  1000 عدد A5  و  2000 عدد A6

مثال 3 : 2000 عدد A5

مثال 4: 1000 عدد A5  و  2000 عدد A6

در مورد سایز B نیز همین گونه  است.

16

می خواهیم همزمان هم تعدادی سربرگ A4 و تعدادی پاکت نامه سفارش دهیم؟

اگر اولاً تعداد سربرگ A4 و تعداد پاکت نامه مساوی بوده، و ثانیاً نوع کاغذ هر دو و تعداد رنگ چاپ آن ها یکسان باشد، این کار امکان پذیر است، و قیمت آن در بخش تعرفه سربرگ محاسبه شده است.

نکته 1: به جای هر 1000 عدد سربرگ A4 می توان 200 عدد سربرگ A5 سفارش داد.

نکته 2: به جای پاکت نامه می توان پاکت A5 سفارش داد.

17

سربرگ چاپ شده چطور تحویل می شود؟

همه سربرگ ها در دسته های تقریبی 100 برگی به یکدیگر چسب شده و تحویل می شود.
18
چطور محل چسب سربرگ را مشخص کنیم؟

اگر به هنگام سفارش محل دقیقی مشخص نشود معمولاً از سمت بالا چسب می شود و اگر اعلام کنید از هر سمتی که نظر شماست امکان پذیر است. اما اصولاً سربرگ های عمودی از بالا و سربرگ های افقی از سمت چپ چسب می شوند.

نکته مهم: اگر قرار است از همه سربرگ ها برای استفاده در پرینتر استفاده کنید، به منظور کاهش استهلاک آن، بهتر است اصلاً چسب نشود.

19

ابعاد نهایی سربرگ A4 چقدر است؟

28.8 × 21 سانتیمتر

20

ابعاد نهایی سربرگ A5 چقدر است؟

21 × 14.5 سانتیمتر

21

ابعاد نهایی سربرگ B4 چقدر است؟

حداکثر 33.8 × 24 سانتیمتر

22

ابعاد نهایی سربرگ B5 چقدر است؟

24 × 17 سانتیمتر

23

قیمت چاپ سربرگ در سایر ابعاد چطور محاسبه می شود؟

بر اساس قیمت سربرگ در ابعادی که یک سایز بزرگتر از ابعاد سربرگ مدّ نظر شما باشد.

24

بهترین جنس برای چاپ سربرگ کدام است؟

بهترین کاغذ برای چاپ سربرگ همان کاغذ 80 گرمی تحریر است، ولی در برخی موارد برای بالا رفتن مرغوبیت آن می توان از کاغذ 100 گرمی تحریر، کاغذ کتان، و کاغذ گلاسه و غیره بهره گرفت. اما باید توجه داشت که هر نوع کاغذی به جز 80 گرمی تحریر مشکلاتی را برای پرینتر به وجود خواهد آورد.

25

آیا تعداد تحویلی دقیقاٌ برابر با تعداد سفارش داده شده خواهد بود؟

خیر، علیرغم اینکه چاپ مهراد، تعداد بیشتر از تعداد سفارش کاغذ خام برای چاپ قرار می دهد، اما باطله هایی که ناگزیر در مراحل چاپ، یا صحافی به وجود می آید، موجب می شود که تعداد تحویلی با حداکثر 5 درصد کسری مواجه شود. به همین دلیل در تعرفه های چاپ سربرگ به جای درج کلمه «تعداد»، عنوان «تعداد تقریبی» نوشته شده است.

26

آیا چاپ مهراد سربرگ را با تعداد کمتر از 1000 عدد هم چاپ می کند؟

خیر.

27

چطور می توانم سفارش سربرگ خود را لغو نمایم؟

برای این کار باید به بخش  گزارش سفارشات رفته، روی سفارش مورد نظر کلیک کرده و وارد فرم سفارش خود شوید. در ذیل فرم دکمه «لغو» وجود دارد، که اگر سفارش هنوز برای چاپ نرفته باشد باشد، فعال است. از این طریق می توانید سفارش خود را لغو کنید. برای اطمینان از لغو شدن سفارش خود مجدداً به  گزارش سفارشات برگردید. در این حال، وضعیت سفارش باید به صورت لغو شده نمایش داده شود.

28

چطور سربرگ چاپ شده خود را دریافت نمایم؟

در حال حاضر و تا اطلاع ثانوی برای دریافت سفارش اگر وضعیت سفارش شما در بخش  گزارش سفارشات به صورت آماده تحویل/ارسال در آمده باشد، با چاپ مهراد تماس حاصل نمایید. 

پرداخت الکترونیک