Persian   |   English                           صفحه نخست    |    تماس با ما   |    درباره ما  
چاپ کاتالوگ و بروشور      


چاپ انواع کاتالوگ و بروشور


کاتالوگ یا کالانما، کتابچه و یا راهنمای معرفی کلیات کالا، خدمات، امکانات و... می‌باشد که از طرف تولید کننده و یا ارائه دهنده به مصرف کننده و یا مشتری برای معرفی کلی کالا یا خدمات ارائه می‌شود.

در این راهنما بیشتر به جنبه تجاری، بازاریابی و جذب مخاطب توجه می‌شود (بر عکس بروشور که بیشتر به جزئیات و اطلاعات فنی و نحوه استفاده می‌پردازد)

در مقابل بروشور کتابچه و یا راهنمای معرفی جزئیات کالا، خدمات، امکانات و... می‌باشد که از طرف تولید کننده و یا ارائه دهنده به مصرف کننده و یا مشتری برای معرفی دقیق و راهنمایی در استفاده ارائه می‌گردد.


به طور مثال: یک کارخانه دارو سازی برای معرفی محصولات خود کاتالوگ محصولات را (معمولا با برجسته نمایی در تاثیر گذاری) برای پزشک‌ها و داروخانه‌ها ارسال می‌نماید. و همین تولید کننده بروشور هر محصول را برای معرفی نحوه استفاده، معرفی ممنوعیت‌های استفاده در موارد خاص و همین طور عوارض جانبی، راه‌های درمان در صورت استفاده نادرست و... در بسته بندی هر محصول قرار می‌دهد.

در کاتالوگ‌ها عموما از تصاویر و طراحی‌های جذاب جهت معرفی بهتر استفاده می‌شود.

در بروشور‌ها معمولا علاوه بر تصاویر از نقشه شماتیک کالا هم استفاده می‌شود.

در ایران معمولا به اشتباه تمامی راهنما‌هایی را که به صورت کتابچه و یا با کیفیت کاغذ و چاپ مناسب تهیه شده باشند را کاتالوگ می‌نامند و تمامی راهنماهایی را که به صورت یک برگی و یا چند لتی، که با استفاده از کاغذ‌های نازک تر تهیه شده باشند را بدون توجه به محتوای آن بروشور می‌نامند.

بعلاوه نوع دیگری از ابزار های اطلاع رسانی که از نظر ظاهر، شباهت زیادی به کاتالوگ و بروشور دارد، پَمفلت نام دارد که معمولا در کاربرد های فرهنگی، آموزشی، بهداشتی و ... و با هدف اطلاع رسانی عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

علیرغم مطالب فوق، چاپ مهراد به منظور تقسیم بندی محصولات چاپی خود و به تبع آن تهیه لیست قیمت منظم و کامل، به ناچار تقسیم بندی خاصی را از نظر ابعاد ارایه داده که دانستن آن برای هر کاربر در زمان سفارش و یا جستجو در لیست های قیمت، لازم و ضروری به نظر می رسد.


به این ترتیب که در چاپ مهراد به هر برگ با چاپ پشت و رو در ابعاد A3 یا B3 یا 58×21 یا 68×23 و یا 63×30 با خط تا به تعداد مورد نیاز، لفظ کاتالوگ اطلاق می شود.

گفتنی است ابعاد یاد شده، صرفاً ابعاد گسترده کاتالوگ می باشد که بسته به نحوه بخش بندی قسمت های آن و حالت های خط تا زدن می توان اشکال مختلفی از کاتالوگ را به وجود آورد. لطفا برای درک بهتر این موضوع روی لینک های زیر کلیک کنید:

1- بررسی نحوه ی خط تای کاتالوگ A3

2- بررسی نحوه ی خط تای کاتالوگ B3

3- بررسی نحوه ی خط تای کاتالوگ 58 × 21 

4- بررسی نحوه ی خط تای کاتالوگ 68 × 23 

5- بررسی نحوه ی خط تای کاتالوگ 63 × 30

البته چاپ کاتالوگ در سایر ابعاد و با تعداد صفحات بیشتر حتی به صورت کتابچه با صحافی منگنه یا فنر نیز مرسوم است که بسته به سفارش، قابل اجرا می باشد.


همچنین در چاپ مهراد به هر برگ با چاپ پشت و رو در ابعاد A4 یا B4 یا 44×14 و یا 48×16 با خط تا به تعداد مورد نیاز، لفظ بروشور اطلاق می شود.


در این مورد نیز ابعاد یاد شده، صرفاً ابعاد گسترده بروشور می باشد که بسته به نحوه بخش بندی قسمت های آن و حالت های خط تا زدن می توان اشکال مختلفی از بروشور را ایجاد کرد. لطفا برای درک بهتر این مطلب روی لینک های زیر کلیک کنید:

1- بررسی نحوه ی خط تای بروشور A4 

2- بررسی نحوه ی خط تای بروشور B4 

3- بررسی نحوه ی خط تای بروشور 44 × 14 

4- بررسی نحوه ی خط تای بروشور 48 × 16 


آنچه باید در یک کاتالوگ خوب در نظر  شود:

1- خلاصه ای از معرفی نام و عملکرد کارخانه تولیدی و شناساندن فعالیت ها در شروع مباحث کاتالوگ.

2-معرفی امتیازات و رتبه های تولید (استاندارد ـ ایزوهای موجود و….)

3- معرفی هرچه بیشتر در خصوص بهترین ساخته ها و خدمات .

4- دادن اطلاعات و راهنمایی صحیح به مخاطب به جهت مشخصات فنی ـ خدمات ارایه شده ـ قابلیت های خاص و وجه تمایز آن نسبت به تولیدات مشابه، چه در تولیدات گذشته کارخانه و یا آنچه در بازار فعلی موجود می باشد.

5- وجود تصاویر و متن نوشتاری در کاتالوگ میزان تصمیم گیری و انتخاب صحیح را برای مخاطب سهل و آسان می کند و اوست که با دیدن و خواندن موارد فوق به زمان انتخاب و تصمیم گیری خود سرعت می بخشد.

6- کاتالوگ دید مقایسه ای به وجود می آورد. بدین صورت که مخاطب از بین چند محصول معرفی شده به جهت مدل ـ کیفیت ـ کاربری ـ استحکام و از همه مهمتر هزینه برنامه ریزی شده جهت خرید و غیره، بتواند یکی را که با شرایط او سازگار است انتخاب و خریداری کند.

7- با درج آدرس ، تلفن و آدرس اینترنتی ، بتواند شناخت بیشتر را برای مخاطب فراهم کند .

 

از ویژگی های کاتالوگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- قابل حمل بوده و مطالعه آن در حداقل زمان امکان پذیر باشد.

2- خلاصه گویی و پرهیز از هر نوع افراط در توضیح بیشتر موارد درج شده در کاتالوگ.

3- ارتباط برقرار کردن بدون واسطه با مخاطب. 

4- ترکیب تصویر با متن در جهت شناخت بیشتر مخاطب.

5- کاتالوگ ها به جهت انتقال اطلاعات و موارد ذکر شده در بالا نسبت به پوستر و تراکت فراتر و سنجیده ترعمل می کند.

6- کاتالوگ و بروشور می تواند در هر یک از سه حالت تک رنگ، دورنگ یا چهاررنگ چاپ شود.

7- محدودیتی برای بکار گیری کاغذ یا مقوا برای چاپ کاتالوگ و بروشور وجود ندارد.

8- همچنین کاتالوگ و بروشور را می توان با انواع روکش ها جلوه و جذابیت بیشتری داد.


دستور العمل طراحی ویژه چاپ افست
 

پرداخت الکترونیک