Persian   |   English                           صفحه نخست    |    تماس با ما   |    درباره ما  
سوالات متداول چاپ بروشور و کاتالوگ      

بنام خدا

« سوالات متداول چاپ بروشور و کاتالوگ » 


ردیف

پرسش

پاسخ

1

چه نکاتی را در طراحی بروشور یا کاتالوگ رعایت کنیم تا در چاپ دچار مشکل نشویم؟

جداً توصیه می کنیم برای این که بروشور یا کاتالوگ شما در چاپ، دچار افت کیفیت و مشکلی نشود، حتماً دستورالعمل طراحی را بدقت مطالعه نموده و نکات آن را در طرح خود بکار بندید. در اینجا نیز به اختصار به چند نکته اشاره می کنیم:

1- Resolution فایل شما باید 300 پیکسل بر اینچ و مُد آن CMYK باشد.

2- اگر می خواهید یک کاتالوگ یا بروشور چند لتی چاپ کنید یعنی در میان آن خط تا زده می شود، طبیعتاً فضای در دسترس روی آن به چند بخش تقسیم خواهد شد. پس لطفاً در فایل طرح پیش از آغاز طراحی بخش بندی دقیقی را طبق نقشه های ارائه شده روی سایت، انجام دهید.

3- متن ها، آرم ها و تصاویر مهم شما در هر بخش از طرح باید حداقل 1 سانتیمتر از حاشیه چهار طرف فایل و همچنین از محل خط تای فرضی فاصله داشته باشد.

4- اگر بروشور یا کاتالوگ شما در ابعاد A4 یا B4 یا A3 یا B3 چاپ خواهد شد، پیش از طراحی ابعاد فایل خود را مطابق با ابعاد مندرج در جدول «ابعاد متعارف چاپ» در دستورالعمل طراحی تنظیم نمایید.

5- اگر بروشور یا کاتالوگ شما در سایر ابعاد مندرج در تعرفه چاپ می شود، ابعاد فایل را دقیقاً منطبق با همان سایز تنظیم کنید. مثلاً برای چاپ بروشور 44×14 ابعاد فایل را همان 44×14 بگیرید.

6- اگر قرار است بروشور یا کاتالوگ شما طرح چرم شود، از درج نوشته های خیلی ریز در طرح خودداری نمایید.

7- اگر قرار است بروشور یا کاتالوگ شما یووی موضعی شود، شما می بایست به غیر از فایل اصلی طراحی، یک فایل سیاه و سفید جداگانه بابت یووی موضعی ارسال نمایید. این فایل باید دقیقاً روی فایل اصلی قابل انطباق بوده و جاهایی که قرار است یووی موضعی بخورد کاملاً سیاه رنگ و جاهایی که نباید بخورد سفید رنگ باشد. دقت کنید که در این فایل از رنگ های دیگر مثل طوسی استفاده نشود.

8-اگر یک کاتالوگ چند صفحه ای چاپ می کنید، دقت کنید که شماره صفحات باید نسبت به هم قرینه باشد. پس به عنوان مثال شماره صفحات فرد را در سمت چپ و شماره صفحات زوج را در سمت راست قرار دهید. و یا این که شماره همه صفحات را در وسط قرار دهید.

**در نظر داشته باشید که همیشه یک چاپ خوب تابعی از طراحی خوب است. پس نکات فوق را به دقت در طراحی خود در نظر بگیرید.

2

طرح های خود را در قالب چه نوع فایلی ذخیره نموده و ارسال کنیم؟

همه فایل های ارسالی باید در قالب فایل jpg ذخیره و ارسال شود. (حداقل کیفیت 9 باشد.)

3

چطور سفارش دهیم؟

از قسمت ثبت سفارش، گزینه سایر سفارشات را انتخاب نموده و فرم باز شده را تکمیل نمایید. برای اطلاع بیشتر از نحوه سفارش، راهنمای ثبت سفارش را مطالعه کنید.

4

چطور از وضعیت سفارش خود مطلع شویم؟

از قسمت گزارش سفارشات، می توانید وضعیت سفارش خود را مشاهده و پیگیری نمایید. برای اطلاع بیشتر می توانید با تلفن هایی که در قسمت تماس با مهراد آمده تماس حاصل نمایید.

تفاوت بین بروشور و کاتالوگ در چیست؟

بروشور کتابچه و یا راهنمای معرفی جزئیات کالا، خدمات، امکانات و... می‌باشد که از طرف تولید کننده و یا ارائه دهنده به مصرف کننده و یا مشتری برای معرفی دقیق و راهنمایی در استفاده ارائه می‌گردد.

در مقابل کاتالوگ، کتابچه و یا راهنمای معرفی کلیات کالا، خدمات، امکانات و... می‌باشد که از طرف تولید کننده و یا ارائه دهنده به مصرف کننده و یا مشتری برای معرفی کلی کالا یا خدمات ارائه می‌شود.

در این راهنما بیشتر به جنبه تجاری، بازاریابی و جذب مخاطب توجه می‌شود (بر عکس بروشور که بیشتر به جزئیات و اطلاعات فنی و نحوه استفاده می‌پردازد)

به طور مثال: یک کارخانه دارو سازی برای معرفی محصولات خود کاتالوگ محصولات را (معمولا با برجسته نمایی در تاثیر گذاری) برای پزشک‌ها و داروخانه‌ها ارسال می‌نماید. و همین تولید کننده بروشور هر محصول را برای معرفی نحوه استفاده، معرفی ممنوعیت‌های استفاده در موارد خاص و همین طور عوارض جانبی، راه‌های درمان در صورت استفاده نادرست و... در بسته بندی هر محصول قرار می‌دهد.

در ایران معمولا به اشتباه تمامی راهنما‌هایی را که به صورت کتابچه و یا با کیفیت کاغذ و چاپ مناسب تهیه شده باشند را کاتالوگ می‌نامند و تمامی راهنماهایی را که به صورت یک برگی و یا چند لتی، که با استفاده از کاغذ‌های نازک تر تهیه شده باشند را بدون توجه به محتوای آن بروشور می‌نامند.

علیرغم مطالب فوق، چاپ مهراد به منظور تقسیم بندی محصولات چاپی خود و به تبع آن تهیه لیست قیمت منظم و کامل، به ناچار تقسیم بندی خاصی را از نظر ابعاد ارایه داده که دانستن آن برای هر کاربر در زمان سفارش و یا جستجو در لیست های قیمت، لازم و ضروری به نظر می رسد.

6

ابعاد استاندارد بروشور و کاتالوگ کدامند؟

در واقع کاتالوگ و بروشور ابعاد استاندارد خاصی ندارد و بستگی به  نظر سفارش دهنده دارد. اما تعدادی از سایزهایی که کمترین دور ریز کاغذ را داشته و برای استفاده های بعدی مثلاً قرار دادن درون پاکت کارایی دارد، در تعرفه چاپ افست آمده است.

در این تعرفه قیمت انواع بروشور در سایز های : A4 و B4 و 44×14 و 48×16 آمده است.

همچنین بهای انواع کاتالوگ در ابعاد : A3 و B3 و 58×21 و 68×23 و 63×30 براورد گردیده.

اما شما در سفارش کاتالوگ و بروشور در هر ابعادی محدودیتی ندارید.

تذکر:

مجدداً یادآور مشویم اطلاق لفظ کاتالوگ یا بروشور به یک محصول چاپی به نوع کاربرد آن بستگی دارد نه به ابعاد آن. ولی چاپ مهراد به منظور طبقه بندی بهتر محصولات خود آن را به دو دسته فوق تقسیم بندی کرده است.

7

با توجه به ابعاد ذکر شده بروشور ها و کاتالوگ ها چگونه خط تا زده می شوند؟

کاتالوگ یا بروشور در هر یک از ابعاد فوق را به حالت های مختلفی می توان خط تا بزنیم و در نتیجه اشکال متنوعی را بدست آوریم.

برای بررسی حالت های مختلف لطفاً روی لینک های زیر کلیک نمایید:

1- حالت های تا زدن بروشور A4

2- حالت های تا زدن بروشور B4

3- حالت های تا زدن بروشور 44×14

4- حالت های تا زدن بروشور 48×16

5- حالت های تا زدن کاتالوگ A3

6- حالت های تا زدن کاتالوگ B3

7- حالت های تا زدن کاتالوگ 58×21

8- حالت های تا زدن کاتالوگ 68×23

9- حالت های تا زدن کاتالوگ 63×30

8

بهای محاسبه شده در تعرفه چاپ کاتالوگ یا بروشور یکرو است یا دورو؟

چاپ پشت و رو (دورو).

نکته: تعداد رنگ چاپ پشت و رو یکی است. یعنی یا هر دو طرف تک رنگ، یا هر دو طرف دو رنگ و یا هر دو طرف چهاررنگ.

9

اگر بخواهیم بروشور یا کاتالوگی سفارش دهیم که مثلاً یک طرف آن چهاررنگ و یک طرف آن تک رنگ باشد، قیمت آن چگونه محاسبه می شود؟

لطفاً تلفنی استعلام نمایید.
10

آیا روکش بروشور ها و کاتالوگ های روکش دار برای هر دو طرف در نظر گرفته شده؟

بله، بهای محاسبه شده، با احتساب روکش هر دو طرف است.

11

اگر بخواهیم فقط یک طرف بروشور یا کاتالوگ روکش بخورد؟

این کار نیز برای بروشور امکان پذیر نیست.

اما برای کاتالوگ انجام می شود که قیمت جدید را تلفنی استعلام نمایید.

12

کدام یک از بروشور ها یا کاتالوگ ها خط تا زده می شود؟

بهای بروشور و کاتالوگ با کاغذ یا گراماژ 135 گرمی یا بیشتر با خط تا و کمتر از آن بدون خط تا در نظر گرفته شده. لذا فقط بخش اول با خط تا تحویل می شود.

13

آیا در زمان سفارش هزینه ای جداگانه بابت خط تا دریافت خواهد شد؟

خیر.

14

اگر بروشور یا کاتالوگ خود را بدون خط تا بخواهیم آیا از قیمت آن کسر خواهد شد؟

خیر.

15

می خواهیم یک کاتالوگ چند برگی با صحافی منگنه ساده یا لوپ چاپ کنیم؟

لطفاً تلفنی استعلام نمایید.
16

آیا می شود کاتالوگ چاپ کرد که مشابه یک کتاب باشد و مانند آن صحافی شود؟

بله. چاپ کاتالوگ به هر صورتی که شما بخواهید، و تولید آن امکان پذیر باشد، انجام می شود. 
17

می خواهیم نیاز مندی ها با چاپ دورو چاپ کنیم؟

بر اساس ابعاد و نوع کاغذ و تعداد رنگ چاپ قیمت آن را از یکی از تعرفه های کاتالوگ یا بروشور ملاحظه نمایید.

18

می خواهیم یک بروشور 4 رنگ روی مقوای 300 گرمی چاپ کنیم؟

اگر ابعاد آن A4 یا کوچکتر است می توانید آن را درون شیت کارت ویزیت چاپ کنید، که طبیعتاً قیمت آن ارزانتر خواهد شد.

19

آیا تعداد تحویلی دقیقاٌ برابر با تعداد سفارش داده شده خواهد بود؟

خیر، علیرغم اینکه چاپ مهراد، تعداد بیشتر از تعداد سفارش کاغذ خام برای چاپ قرار می دهد، اما باطله هایی که ناگزیر در مراحل چاپ، یا صحافی به وجود می آید، موجب می شود که تعداد تحویلی با حداکثر 5 درصد کسری مواجه شود. به همین دلیل در تعرفه های چاپ بروشور و کاتالوگ به جای درج کلمه «تعداد»، عنوان «تعداد تقریبی» نوشته شده است.

20

آیا چاپ مهراد بروشور یا کاتالوگ را با تعداد کمتر از 1000 عدد هم چاپ می کند؟

خیر.

21

چطور می توانم سفارش بروشور یا کاتالوگ خود را لغو نمایم؟

برای این کار باید به بخش  گزارش سفارشات رفته، روی سفارش مورد نظر کلیک کرده و وارد فرم سفارش خود شوید. در ذیل فرم دکمه «لغو» وجود دارد، که اگر سفارش هنوز برای چاپ نرفته باشد، فعال است. از این طریق می توانید سفارش خود را لغو کنید. برای اطمینان از لغو شدن سفارش خود مجدداً به  گزارش سفارشات برگردید. در این حال، وضعیت سفارش باید به صورت لغو شده نمایش داده شود.

22

چطور بروشور یا کاتالوگ چاپ شده خود را دریافت نمایم؟

در حال حاضر و تا اطلاع ثانوی برای دریافت سفارش اگر وضعیت سفارش شما در بخش  گزارش سفارشات به صورت آماده تحویل/ارسال در آمده باشد، با چاپ مهراد تماس حاصل نمایید. 

پرداخت الکترونیک