Persian   |   English                           صفحه نخست    |    تماس با ما   |    درباره ما  
سوالات متداول چاپ کتاب      

بنام خدا

« سوالات متداول چاپ کتاب » 

ردیف

پرسش

پاسخ

عموماً کتاب یا مجله در چه قطع هایی چاپ می شود؟

برای اطلاع از انواع قطع کتاب اینجا کلیک کنید. در نظر داشته باشید از پر کاربرد ترین قطع های چاپ مجله و کتاب می توان به ترتیب قطع وزیری (B5)، رقعی (A5) و رحلی (A4) اشاره کرد.

فرم بندی یعنی چه؟ فرم چیست؟

فرم بندی یعنی این که تعدادی از صفحات کتاب طبق دستورالعملی خاص کنار هم چیده شده، و روی یک برگ کاغذ 70×100 یا 70×50 یا 45×65 یا 50×35 و یا سایر اندازه های کاغذ، به صورت پشت و رو چاپ می شود.

به صورت نمونه تعداد 8 صفحه از یک کتاب در قطع وزیری (B5) را می توان کنار و در یک صفحه 70×50 قرار دهیم و روی یک کاغذ در همین ابعاد چاپ کنیم. به همین ترتیب 8 صفحه دیگر نیز می توان پشت همان کاغذ چاپ کرد.

بنابراین منظور از یک فرم، برگی از کاغذ (در مثال فوق 70×50) است که پشت و روی آن توأماً چاپ خورده باشد، و سپس در ابعاد نهایی تا خورده و برای چاپ و صحافی کتاب استفاده شود.

تفاوت صفحه با برگ چیست؟

یک برگ از کتاب شامل 2 صفحه در پشت و روی آن می شود. مثلاً یک کتاب 48 برگی شامل 96 صفحه می شود. به دلیل این که برای هر صفحه باید یک طراحی مجزا آماده کرد، در تمام صحبت ها پیرامون مشخصات کمی کتاب از تعداد صفحه سخن گفته می شود و نه از تعداد برگ.
4

تعداد صفحات کتاب بر چه اساسی تعیین می شود؟

اساساً تعداد صفحات کتاب یا مجله، تابع محدودیت هایی است که به دلیل نحوه فرم بندی به ما تحمیل می شود.

بنابراین تعداد صفحات می بایست برای قطع وزیری و رقعی مضربی از 8، برای قطع رحلی و رحلی بزرگ مضربی از 4، برای قطع خشتی و خشتی بزرگ مضربی از 12، برای قطع ربعی، مضربی از 16، و برای قطع پالتویی و پالتویی بزرگ مضربی از 12 تعیین شود.

5

محدودیت تعداد چاپ کتاب چه تعداد است؟

تعداد چاپ کتاب حداقل می بایست 500 عدد باشد، اما 1000 عدد و بیشتر دارای صرفه اقتصادی بیشتریست.

6

بخش های اصلی کتاب کدامند؟

غالباً یک کتاب شمال 2 بخش اصلی جلد و صفحات داخلی می باشد.

در کتاب های با صحافی چسب گرم، فنر یا منگنه، جلد کتاب مستقیماً به صفحات داخلی پیوسته است، ولی در صحافی دوخت، جلد کتاب به وسیله دوبرگ کاغذ به نام «بدرقه» که یکی در اول و دیگری در آخر کتاب قرار گرفته به صفحات داخلی کتاب متصل می شود.

7

نحوه اتصال جلد کتاب به صفحات داخلی چگونه است؟

در کتاب های با صحافی چسب گرم، فنر یا منگنه، جلد کتاب مستقیماً به صفحات داخلی پیوسته است، ولی در صحافی دوخت، جلد کتاب به وسیله دوبرگ کاغذ به نام «بدرقه» که یکی در اول و دیگری در آخر کتاب قرار گرفته به صفحات داخلی کتاب متصل می شود.

1- معمولاً بدرقه از جنس کاغذ تحریر 100 گرمی و یا گلاسه 135 گرمی گزینش می گردد.

2- چاپ روی بدرقه نیز امکان پذیر است.

8

جلد کتاب شامل چه بخش هایی می شود؟

به صورت قراردادی جلد کتاب شامل 5 بخش اصلی است که در شکل زیر به آن اشاره شده:


9

آیا سفارش کتاب یا مجله ما لزوماً باید جلد داشته باشد؟

اگر صحافی کتاب چسب گرم یا دوخت باشد، وجود جلد یک استاندارد الزامیست، ولی در صحافی فنر یا منگنه می توان جلد انتخاب نکرد. مثلاً همه صفحات کتاب 250 گرمی گلاسه باشد.

10

چه نکاتی را در طراحی کتاب یا مجله رعایت کنیم تا در چاپ دچار مشکل نشویم؟

جداً توصیه می کنیم برای این که کتاب یا مجله شما در چاپ، دچار افت کیفیت و مشکلی نشود، حتماً دستورالعمل طراحی را بدقت مطالعه نموده و نکات آن را در طرح خود بکار بندید. در اینجا نیز به اختصار به چند نکته اشاره می کنیم:

1- Resolution فایل یا فایل های شما باید 300 پیکسل بر اینچ و مُد آن CMYK باشد.

2- در نظر داشته باشید که کتاب یا مجله در آخرین مرحله صحافی، از هر سه طرف بالا، پایین، و لبه جلویی کتاب به میزان تقریباً یک سانتیمتر برش می خورد. پس متن ها، آرم ها و تصاویر مهم شما در هر بخش از طرح باید حداقل 2 سانتیمتر از حاشیه های بیرونی و همچنین از محل عطف کتاب فاصله داشته باشد.

همچنین در طراحی خود دقت داشته باشید که جهت برش لبه جلویی در کتاب فارسی (راست به چپ) در صفحات فرد از لبه چپ و در صفحات زوج از لبه راست می باشد.

3- در شماره گذاری صفحات و محل قرار گیری عدد شماره صفحه، به قرینه بودن آنها در صفحات چپ و راست دقت داشته باشید.

4- برای طراحی می توانید از انواع نرم افزار های طراحی عمومی مانند فتوشاپ، و یا نرم افزار های تخصصی طراحی کتاب مانند Adobe InDesign استفاده نمایید. ولی آنچه نهایتاً می بایست به عنوان فایل برای چاپ تحویل دهید، یک فایل pdf شامل طرح صفحات داخلی و یک یا چند فایل jpg دیگر برای طرح جلد می باشد.

اگر صفحات کتاب خود را در محیط فتوشاپ طراحی نموده اید، برای تبدیل فایل ها خود به pdf می توانید از منوی File و زیر منوی Automate گزینه PDF Presentation را انتخاب نمایید. در پنجره باز شده روی دکمه Brows کلیک کنید و همه فایل های طراحی شده خود را انتخاب نمایید. سپس مشاهده خواهید کرد که نام فایل های شما درون کادر بزرگ قرار می گیرد. در این لحظه بررسی نمایید که آیا ترتیب فایل ها به همان ترتیبی است که صفحات کتاب می بایست قرار بگیرد. اگر ایرادی در ترتیب صفحات وجود داشت با استفاده از ماوس و درگ کردن ترتیب را اصلاح نموده و سپس بدون تغییر در سایر گزینه ها دکمه Save را کلیک نمایید. یک پنجره برای تعیین نام فایل pdf جدید و محل ذخیره سازی آن باز می شود،که پس از انتخاب و تایید، پنجره جدیدی با گزینه های بیشتر نمایش داده خواهد شد. با کلیک بر روی گزینه Save PDF فتوشاپ شروع به باز و بسته کردن یک به یک فایل ها نموده و در پایان فایل pdf ذخیره خواهد شد. در پایان و پس از بررسی فایل نهایی از نظر خطاهای احتمالی، فایل pdf شما آماده است.


**در نظر داشته باشید که همیشه یک چاپ خوب تابعی از طراحی خوب است. پس نکات فوق را به دقت در طراحی خود در نظر بگیرید.

11

چطور سفارش دهیم؟

از قسمت ثبت سفارش، گزینه سایر سفارشات را انتخاب نموده و فرم باز شده را تکمیل نمایید. برای اطلاع بیشتر از نحوه سفارش، راهنمای ثبت سفارش را مطالعه کنید.

12 

آیا برای چاپ کتاب به مجوز خاصی نیاز است؟

اگر کتاب شما صرفاً یک کتاب یا مجله تبلیغاتی، گزارش عملکرد، و یا نوعی کاتالوگ به شمار رود، نیاز به مجوز خاصی ندارد، اما در صورتی که قرار است کتاب شما در بازار به فروش برسد، می بایست مراحل قانونی آن اعم از تاییدیه وزارت ارشاد، و اخذ شماره استاندارد بین المللی کتاب (شابک) - International Standard Book Number (ISBN) از کتابخانه ملی از طریق یک موسسه انتشاراتی، انجام پذیرد. در این رابطه می توانید باکارشناسان فروش مجتمع چاپ مهراد مشورت نمایید.
13

چطور از وضعیت سفارش خود مطلع شویم؟

از قسمت گزارش سفارشات، می توانید وضعیت سفارش خود را مشاهده و پیگیری نمایید. برای اطلاع بیشتر می توانید با تلفن هایی که در قسمت تماس با مهراد آمده تماس حاصل نمایید.

14

نوع و گراماژ کاغذ صفحات داخلی چه باید باشد؟

کاغذ یا مقوای صفحات داخلی می تواند از نوع تحریر 70، 80 یا 100 گرمی و یا گلاسه 90، 115، 120، 135، 150، 170، 200، 250 و یا حتی 300 گرمی باشد.

اما توجه داشته باشید گراماژ های بالاتر از 170 گرمی صرفاً متناسب با صحافی فنری بوده و بهترین کیفیت کتاب با صحافی چسب گرم با یکی از گراماژ های تحریر 70 یا 80 گرمی و یا گلاسه 115، 120، و یا 135 گرمی برای صفحات داخلی، انجام می پذیرد.

15

آیا یک کتاب می تواند چند نوع کاغذ مختلف برای صفحات داخلیش داشته باشد ؟

بله، این مسئله، به شرطی که تعداد صفحات هر بخش متناسب با فرم بندی باشد، امکان پذیر است. به عنوان مثال، یک کتاب قطع وزیری (B5) می تواند دارای 64 صفحه با کاغذ 70 گرمی، و 16 صفحه با کاغذ 135 گرمی داشته باشد.

16

آیا می توان روی صفحات داخل روکش زد؟

اگر جنس کاغذ صفحات داخلی گلاسه و گراماژ آن 150 گرمی یا بیشتر بوده و نوع صحافی کتاب فنر یا منگنه باشد، می توان آن را روکش زد. نوع روکش از میان بدون روکش، سلفون براق، سلفون مات و سلفون مات + یووی موضعی انتخاب خواهد شد.
17

عموماً صفحات داخلی در چند رنگ چاپ می شود؟

صفحات داخلی را می توان به صورت تک رنگ، دورنگ و یا چهاررنگ چاپ کرد.

18

مطلوب ترین نوع و گراماژ برای چاپ جلد کتاب چیست؟

در صورت صحافی چسب گرم مطلوب ترین نوع و گراماژ برای جلد مقوای گلاسه 250 گرمی با روکش سلفونی می باشد.
19

آیا برای عطف کتاب نیز می توان طرح خاصی را برای چاپ اختصاص داد؟

اگر با توجه به تعداد صفحات داخلی و گراماژ آن، ضخامت کتاب بیش از 5 میلیمتر باشد، اختصاص طرح ویژه عطف برای کتاب امکان پذیر است.
20

جلد سخت چیست؟

جلدسخت نوعی جلد است که بیشتر برای کتاب با صحافی دوخت و یا چسب گرم استفاده می شود. برای درک بهتر ذهن شما را به جلد سلفونی سررسید (سالنامه) راهنمایی می کنیم که در حقیقت همان جلد سخت است. ابتدا طرح مورد نظر روی کاغذ 135 گرمی گلاسه با روکش سلفون چاپ شده و این کاغذ نهایتاً روی نوعی مقوای ضخیم که در اصطلاح عامیانه به آن کرجی گفته می شود، چسبانده می شود.

گفتنی است جلد سخت می تواند با روکش سلفونی (که قبلاً گفته شد)، گالینگور (نوعی روکش شبیه پارچه)، چرم مصنوعی، چرم ترمو، یوف، جیر و غیره باشد.

21

محاسبه قیمت کتاب یا مجله به چه صورت انجام خواهد پذیرفت؟

کافیست با کارشناسان فروش مجتمع چاپ مهراد تماس حاصل نموده و پس از ارائه مشخصات دقیق اعم از تعداد، اندازه، و سایر مشخصات قیمت دقیق را دریافت نمایید. برای اطلاع بیشتر اینجا کلیک کنید.
22انواع صحافی کتاب به چه صورت است؟

چسب گرم، فنر دوبل (سیمی دوبل)، منگنه ساده، منگنه لوپ، دوخت. برای درک بهتر انواع صحافی روی این تصویر کلیک کنید:

 

23

منگنه لوپ؟

منگنه لوپ نوعی از منگنه است که دارای یک حلقه بیرونی برای قرارگیری کتاب، کاتالوگ یا مجله درون زونکن از آن استفاده می شود. در این نوع دوخت ما 2 عدد لوپ داریم که فاصله بین آن دو دقیقاً 8 سانتیمتر است.


24

آیا تعداد تحویلی دقیقاٌ برابر با تعداد سفارش داده شده خواهد بود؟

خیر، علیرغم اینکه چاپ مهراد، تعداد بیشتر از تعداد سفارش کاغذ خام برای چاپ قرار می دهد، اما باطله هایی که ناگزیر در مراحل چاپ، یا صحافی به وجود می آید، موجب می شود که تعداد تحویلی با حداکثر 5 درصد کسری مواجه شود.

25 

زمان تحویل چاپ کتاب؟

زمان تحویل بسته به مشخصات کتاب، یک هفته و یا بیشتر خواهد بود. اما در شرایط فورس ماژور امکان تحویل سریعتر نیز میسّر است.

26

چطور می توانم سفارش کتاب یا مجله خود را لغو نمایم؟

برای این کار باید به بخش  گزارش سفارشات رفته، روی سفارش مورد نظر کلیک کرده و وارد فرم سفارش خود شوید. در ذیل فرم دکمه «لغو» وجود دارد، که اگر سفارش هنوز برای چاپ نرفته باشد، فعال است. از این طریق می توانید سفارش خود را لغو کنید. برای اطمینان از لغو شدن سفارش خود مجدداً به  گزارش سفارشات برگردید. در این حال، وضعیت سفارش باید به صورت لغو شده نمایش داده شود.

27

چطور کتاب یا مجله چاپ شده خود را دریافت نمایم؟

در حال حاضر و تا اطلاع ثانوی برای دریافت سفارش اگر وضعیت سفارش شما در بخش  گزارش سفارشات به صورت آماده تحویل/ارسال در آمده باشد، با چاپ مهراد تماس حاصل نمایید.
 

پرداخت الکترونیک