Persian   |   English                           صفحه نخست    |    تماس با ما   |    درباره ما  
چاپ اوراق اداری      


چاپ انواع اوراق اداری

هر شرکت، سازمان، واحد صنفی و غیره برای مدیریت و اداره هر چه بهتر نیازمند مجموعه برگه ها، اوراق و اسنادی است که از قبل طراحی، چاپ و آماده شده و در زمان نیاز مورد استفاده قرار می گیرد. به مجموعه این برگه ها، اوراق اداری می گوییم.

در صدر فهرست اوراق اداری طبیعتاً کارت ویزیت، سربرگ و پاکت قرار دارد که هر کدام به طور جداگانه در بخش محصولات معرفی شده اند.

در زیر چند نوع دیگر از انواع اوراق اداری که کاربرد مهمی در بنگاه اقتصادی مد نظر شما دارد را ذکر می نماییم:

1- انواع فاکتور:

فاکتور یا برگ فروش کاغذی است که مشخصات کامل کالا یا خدمات به فروش رفته به همراه مشخصات فروشنده، مشخصات خریدار، تاریخ فروش، تعداد یا مقدار، قیمت واحد، قیمت کل، تخفیفات، مالیات بر ارزش افزوده و غیره در آن ذکر شده و به همراه کالا به خریدار تحویل می شود. اصولاً فاکتور ها در چند نسخه مثلاً 2 یا 3 و یا حتی 4 نسخه تنظیم می شود تا پس از تسلیم نسخه اول به خریدار، از سایر نسخه ها نزد خود، برای اموری چون نسخه حسابداری، نسخه انبار، نسخه بایگانی، نسخه بازاریاب و غیره استفاده گردد. برای تفکیک بهتر این برگه ها از هم برای چاپ فاکتور علاوه بر کاغذ سفید، از کاغذهای رنگی (الوان) نیز استفاده می شود. عموماً در چاپ فاکتور برگ اول سفید و برگ آخر روی کاغذ زرد رنگ چاپ می شود. برای این که نوشتار روی فاکتور به سایر برگه ها منتقل شود باید از کاربن استفاده نمود، اما نوعی کاغذ که به آن در زبان معمول به آن «کاربن دار» یا «کاربن لس» یا «NCR» یا «خود کپی» گفته می شود، وجود دارد که اثر نوشتار را بدون کاربن به کاغذ بعدی منتقل می کند. نمونه مشهور آن، کاغذ مورد استفاده در دفترچه بیمه تامین اجتماعی است. در این نوع کاغذ نیز برگ اول باید سفید و برگ آخر باید زرد قرار گیرد. همچنین برای فاکتور ها 3 یا 4 برگی برای برگ وسط می توان از کاغذ صورتی، آبی، یا سبز استفاده نمود. اغلب فاکتورها شماره زنی می شوند تا بتوان پس از جداشدن برگه ها از دسته اصلی، نسخه های کپی آن را پیدا کرد. ابعاد فاکتور بسته به فضای مورد نیاز می تواند A5 یا B5 یا A4 و یا حتی B4 باشد.

2- انواع کاردکس:

کاردکس یکی دیگر از اوراق اداری است که در امور مهمی چون ثبت آمار کالا در انبار، پرونده بیماران در کلینیک ها و مطب پزشکان، پرونده دانشجویان و دانش آموزان، و غیره استفاده دارد. کاردکس ها عموما روی مقوای کارتی 230 گرمی و یا مقوای گلاسه مات (250 یا 300 گرمی مات) چاپ می شود.

3- انواع قبض:

قبض ها نیز در فرایند های داخلی یک مجموعه کابرد زیادی دارد و در بسیاری از موارد به عنوان رسید پول، چک، یا غیره استفاده می شوند.

4- فرم های داخلی:

هر بنگاه اقتصادی علاوه بر فرم های یاد شده، بر حسب حرفه خود نیازمند فرم های مهم و پرکاربردی اعم از فرم مرخصی، فرم سفارش، فرم قرارداد، حواله انبار، فرم سند حسابداری، قولنانه، مبایعه نامه، اجاره نامه، فرم گزارش کار، فرم تصفیه حساب و بسیاری دیگر، می باشد که هر یک برحسب مورد به صورت تک برگی یا چند برگی چاپ می شود.


لینک های مرتبط:

سوالات متداول چاپ فاکتور و قبض

دستور العمل طراحی ویژه چاپ افست
 

پرداخت الکترونیک